Internetové stránky obyvatel nově vybudovaných rodinných domů - "Zápaďáků".

Inteligentní semafory...

Připravuje se rekonstrukce křižovatky "U Parama". Pro naši obec z toho plyne skutečnost, že objízdné trasy určitě povedou přes naši obec. Aby tu řidiči nejezdili (hlavně u zastávky a přechodu) jako pra... je na zvážení zastupitelů, zda možnost využít inteligentního semaforu není pro nás řešením (a to i do budoucna). Blíže článek.
V Česku se začínají čím dál častěji objevovat "chytré semafory". Před pěti lety bychom jich napočítali jen pár, dnes je těchto zařízení kolem stovky. Používají se v obcích i městech. Nedávno se k investici za dva a půl milionu odhodlal Kraj Vysočina.
 
Teprve radar propojený s „chytrým semaforem“ zpomalil řidiče před přechodem ve Veltrubech na Kolínsku. Přitom zde zkoušeli kdeco, nepomohla ani světelná cedule s radarem měřícím rychlost. Nyní si veltrubský starosta Ivan Kašpar nemůže novinku vynachválit: „Funguje to perfektně. Víc než devadesát procent řidičů skutečně začne kvůli semaforu brzdit.“
Přestože nejsou radarové semafory v Česku úplně neznámé – objevily se zhruba před pěti lety a nyní jich je kolem stovky – začíná jich rapidně přibývat. Zájem mají i velká města, jako jsou Brno nebo Praha. „Prověřujeme možnosti technických řešení na některých komunikacích, a pokud se vhodná místa a technické prostředky najdou, hlavní město toto řešení rozšíří,“ říká mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.
Čtyři inteligentní semafory koupil za celkem půldruhého milionu korun nedávno také například Kraj Vysočina pro Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Třebíč a Žďár nad Sázavou.
Dokud nezpomalí, svítí červená
Celé zařízení se skládá z mikrovlnného radaru, který měří rychlost aut před semaforem. Pokud řidič jede padesát kilometrů v hodině a méně, přepne přes žlutou na zelenou. „Při rychlé jízdě vidí řidič červenou a musí ubrat plyn. Červená trvá tak dlouho, dokud auto nemá požadovanou rychlost,“ vysvětluje Radomil Saiml z firmy Autron, která prodala českým obcím víc než padesátku těchto semaforů.
 
Existuje i opačný postup, kdy je na semaforu trvale zelená, a pokud jede auto rychle, přepne na červenou. „S tím je však spojené riziko prudkého brzdění, takže to není vhodné na všechna místa,“ dodává Saiml.
Tam, kde radarové semafory fungují, jsou navýsost spokojeni. „Lepší opatření podle mého názoru neexistuje,“ soudí starosta středočeského Braškova Vladimír Dráb. Tomuto zařízení dal přednost před betonovými retardéry, které sice řidiče rovněž zpomalují, ale je s nimi spojeno i několik nevýhod. „Ničí se tím auta. Navíc když přes ně projede těžší vůz, třeba kamion, vyvolá to takové otřesy, že se klepou všechny domy kolem,“ vysvětluje Dráb.
 
02.05.2012 13:57:39
stork62

Jste si jisti, že Váš soused v ulici ví o této webové stránce?

ANO (25 | 40%)
NE (9 | 15%)
ZEPTÁM SE (28 | 45%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one