Internetové stránky obyvatel nově vybudovaných rodinných domů - "Zápaďáků".

Výcvik pilotů

Pardubičtí nechtějí výcvikové centrum NATO.

Pardubičtí nechtějí výcvikové centrum NATO.

Armáda své zájmy ubrání

4. června 2012  

Nejen mezinárodní prestiž a milionové injekce přináší Pardubicím plánované výcvikové centrum pro piloty vrtulníků z NATO. Rozhodnutí města vyhovět armádě a školit piloty aliance s sebou nese i problémy. Lidem žijícím v okolí pardubického letiště se totiž zřízení střediska nelíbí.

Proti vzniku výcvikového centra už se chystá protestovat několik občanských sdružení a část obyvatel blízkých částí Dražkovice, Jesničánky a Staré Jesenčany.

"Byl informován, že se lidé k tomu budou chtít vyjádřit. Proto mě primátorka Štěpánka Fraňková požádala, abych kvůli tomu vystoupil na zastupitelstvu," řekl starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek.

Město mnoho nezmůže, armáda své zájmy uhájí

Že se bude výcvikovým centrem zabývat zastupitelstvo, je sice hezké, ale to mnoho nezmůže. Armáda se s městem nemusí vůbec bavit.

Pokud by si radnice přesto vydupala nějaká omezení pro lety vrtulníků, dostala by hned od vojáků odpověď. 

"Pokud bychom se radikálně postavili proti celému projektu, upozornil ministr obrany, tak by nebylo vyloučené zrušení vojenského letiště," uvedla primátorka Fraňková.

Armáda se navíc stará o letecký provoz pardubického letiště. Bez její pomoci by mohlo město a kraj, coby vlastníci, civilní letiště rovnou zavřít.

To je však zatím velmi nepravděpodobný scénář. "Vyžadovalo by to velké náklady od města a kraje, abychom se udrželi na číslu 200 tisíc cestujících za rok. Ale zatím jsou takové úvahy předčasné a zbytečné," řekl Jan Andrlík, ředitel společnosti East Bohemia Airport, která letiště provozuje.

Pro lidi se něco udělat musí

Město se proto podle primátorky může s armádou pouze snažit vyjednávat, aby dráhy letů vrtulníků co nejméně zatěžovaly obyvatele.

Rozhodnutí zřídit v Pardubicích výcvikové středisko pilotů Aliance padlo před několika dny na summitu NATO v Chicagu.

Vojáci se zde budou cvičit na ruských strojích Mi-17, právě na tyto vrtulníky patří pardubické výcvikové centrum k nejlepším na světě.

Vojáky mohou měřit jen vojáci

Zájem o spolupráci v mezinárodním výcvikovém centru pro posádky vrtulníků zatím ohlásily i Chorvatsko, USA a Slovensko. V Pardubicích se zatím cvičí postupně afghánští a američtí piloti.

Už tyto výcviky vyvolaly nevoli místních lidí. Hygienici přitom odmítli pro město provést měření hluku s tím, že kompetentní k tomu jsou pouze vojenské instituce.

Hlukové zkoušky

"I když se problém týká civilního obyvatelstva, záleží na tom, kdo je provozovatelem letiště, coby zdroje hluku. Tak to je uvedené v zákonné normě," uvedla Bronislava Pozděnová, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny na Krajské hygienické stanici v Pardubicích.

Norma pro hlukovou zátěž je navíc podle radnice konstruována tak, že její překročení téměř nemůže nastat.

"Poslední měření hluku jsme uskutečnili před třemi lety a všechno bylo v pořádku. Letos požadujeme další ověření hlukové studie. I po zřízení výcvikového centra se bude hluk měřit a dál sledovat, aby nepřevýšil povolenou úroveň," řekla mluvčí vojenského letiště Iva Machová.

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/vycvikove-centrum-nato-v-pardubicich-dwq-/pardubice-zpravy.aspx?c=A120601_1786611_pardubice-zpravy_mav

 

 

Centrum výcviku NATO těší fandy, děsí obyvatele u pardubického letiště

22. května 2012  

Rozhodnutí NATO trénovat v Pardubicích piloty ruských vrtulníků z celé Aliance potěšilo letecké odborníky. Vidí v tom prestiž české armády, na své si přijdou i fandové. Obavy ale mají obyvatelé nejbližšího okolí pardubického letiště, kteří se bojí dalšího zvýšení hluku.

Snaha vybudovat v Pardubicích špičkové výcvikové centrum trvala několik let. "Jenom o to, abychom sem dostali piloty z NATO, jsme usilovali dva roky. Američané vypsali výběrové řízení na výcvik na ruských strojích, nakonec došli k názoru, že jsme nejlepší," řekl před časem instruktor leteckého výcviku Petr Hladík.

Čeští instruktoři skutečně dokáží školit na ruských strojích dokonce lépe než Rusové, kteří by také rozhodně nebyli proti tomu, aby získali lukrativní zakázku od Severoatlantické aliance.

Jenomže lidé, kteří bydlí na Dukle nebo v jiných čtvrtích blízko letiště, se už připravují na to, že se zvýší hlučnost nad jejich hlavami.

"Dlouhodobě chceme, aby armáda dodržovala hygienické limity pro hlučnost. Ty se vůbec nedodržují. Mají povoleno maximálně třicet letů za den, vrtulníky však klidně startují po čtyřech minutách," řekl Radovan Šmahel, který se už v minulosti snažil dosáhnout toho, aby armáda dodržovala platné normy.

Teď podle něj budou muset opět následovat protestní kroky. "Ze zřízení nového střediska nemáme radost, určitě podnikneme další kroky, abychom dosáhli nápravy, tohle je šílený," dodal Šmahel.

Radnice s armádou mluví, letiště jí ale nepatří

Že budou vrtulníky létat nad hlavami lidí, si uvědomuje i radnice. "Naše letiště leží nedaleko hustě zastavěných částí města. Proto je pro město nepřijatelné, aby případné zapojení Pardubic do projektu znamenalo nějaký výrazný nárůst leteckého provozu," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Dodala, že je radnice s ministerstvem obrany dlouhodobě v kontaktu a bude sledovat i situaci kolem výcviku pilotů Aliance. "Prioritou v každém případě zůstává dodržování všech zákonných norem a ochrana občanů města," ujistila primátorka.

Je otázkou, co v tom radnice podnikne za kroky. Když se na ni totiž před časem obrátili lidé nespokojeni s hlukem, dostali jen odpověď, že radnice nemůže armádě mluvit do toho, jak a kdy mají jejich piloti létat.

Nejméně rok se navenek nic nezmění

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jsou jakékoliv obavy zatím předčasné. "Rozhodně to není tak, že by do Pardubic prvního června vtrhly desítky pilotů. Jenom přípravy projektu zaberou minimálně rok," řekl mluvčí.

Na základně, kde se už cvičí afghánští a američtí piloti pro létání na strojích ruské výroby, během dvou až tří další let vznikne centrum pro přípravu pilotů i personálu ostatních členských států NATO.

Školit se v Pardubicích nebudou jen posádky vrtulníků, ale také pracovníci, kteří mají na starost údržbu strojů nebo pozemní personál. Zatím není jasné, kolik lidí se tu za rok vystřídá.

Výcvik zahraničních pilotů přitom není pro Českou republiku běžná věc. Zahraniční vojáci se tu naposledy hromadně cvičili koncem čtyřicátých let minulého století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik izraelským vojákům.

Zdroj:http://pardubice.idnes.cz/vrtulnikove-vycvikove-centrum-nato-v-pardubicich-fss-/pardubice-zpravy.aspx?c=A120522_1781601_pardubice-zpravy_klu

 

05.06.2012 12:44:53
stork62

Jste si jisti, že Váš soused v ulici ví o této webové stránce?

ANO (25 | 40%)
NE (9 | 15%)
ZEPTÁM SE (28 | 45%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one